Opis urządzenia – Uchwyt

Z racji, że jest to urządzenie o nieznanych gdzie dotąd funkcjach (innowacyjna konstrukcja), wymagalnym jest jego szerszy opis podparty wizualizacją.

  •  Uchwyt

Każdy szczegół dopracowany do perfekcji. Tylny ogranicznik zabezpiecza dolnik wędki przed złamaniem i stabilizuje jego ruch boczny. Podpora środkowa to nośnik masy wędki układający się symetrycznie do osi kija podczas zacinania i wspomaga podporę tylną w jej usztywnieniu. Konstrukcja podpory przedniej to majstersztyk techniczny. Każdy z najdrobniejszych elementów jego wykonania ma decydujące znaczenie dla przymiotów, o których dalej. Elastyczne wyłożenie podpór to kolejne pożądane elementy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • Podparcie wędek z jednoczesnym ich chwytem (zaciskanie przy próbie wyciągnięcia).

Badania prototypu

Do próby wyciągnięcia wędki użyto grubszą linkę przywiązaną do nasady stopki kołowrotka. Siła jaką zastosowano to ok. 11 kg przy najbardziej niekorzystnym układzie – tj. linka biegnie niemal w jej osi. Oryginalna konstrukcja podpór pewnie usadawia wędki (wiatr) i czyni je bezpiecznymi w przypadku nagłego uderzenia np. karpia, amura, suma, innych ryb. W połączeniu z elastycznym wyłożeniem podpór zapewnia bezgłośne odłożenie i zabezpiecza dolnik przed uszkodzeniami. Ponieważ kończyła się skala dynamometru (nieznaną jest wytrzymałość stopki kołowrotka) pozostano przy tej sile jako wystarczającej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA    PENTAX Image

Próba jakości trzymania wędki w najbardziej niekorzystnym układzie położenia kołowrotków (odchylenie 90 st.) przy różnych grubościach dolnika, jego nietypowej budowie, oraz przykład możliwości nakładania wędki w sposób tradycyjny po obróceniu podpory środkowej o 180 st. w dół.

DSC00209   DSC00208

Możliwość szybkiego zacinania bez poruszenia szczytówką wędki.

Wystarczy obserwacja sygnalizacji (bombka, szczytówka) by zacinać w odpowiednim momencie otwartą dłonią podłożoną pod rękojeść bez jej dotykania.

Odciążony nadgarstek, wyeliminowana jednoczesna koncentracja na chwycie i sygnalizacji, poruszenie szczytówką przy nachwycie, oraz manipulacje związane z wolnym biegiem w kołowrotku (zbędny gadżet).

Kontakt natychmiastowy.

DSC02975   DSC02978

  •  Możliwość ich niezależnego ustawienia w pełnym zakresie pion – poziom – kierunek. 

Krótkie, pewne podparcie dla feedera . wielokrotnie zmniejsza wyczuwalny (nienaturalny dla ryby) opór. Każda wędka pracuje całą swoją długością. Stąd, pociągnięcie będzie znacznie dłuższym i łatwiej zauważalnym przy delikatnych braniach.  Dla ciężkich gruntówek zalecanym jest zbliżenie linii kija w osi z wybiegającą linką. Unikamy większych załamań na przelotkach, z których każde działa jak hamulec.

DSC09760   DSC09761

 

Niepełnosprawni
Brak ręki, lub jej dysfunkcja przestaje być przeszkodą uniemożliwiającą wędkowanie. Po zacięciu odkładamy wędkę do uchwytu i podemujemy hol operując tylko korbką kołowrotka. W końcowej fazie podnosimy wędkę wprowadzając rybę do podbierak zawieszonego obok. Ta opcja przydatną jest dla każdego wędkarza, gdzie trzeba ściągnąć drugą wędkę by uniknąć splątania. Trzeci uchwyt to tylko prezentacja możliwości.
Uwaga! by wyjąć wędkę z uchwytu trzeba ją wcześniej nieco podnieść.

DSC00131   PENTAX Image